2-03-2015

Стабілізатор напруги для системи запалювання

Основна ідея виготовлення цього пристрою була для збільшення напруги живлення котушки запалювання (КЗ) до 18-20 вольт. Тобто хотів, щоб КЗ видавала більше кВ. Але потім вирішив не займатися дурницями і, накрутивши 14,2 вольта, підключив до цього стабілізатору всю систему запалювання - КЗ, комутатор, датчик Холла і блок ЕПХХ. Це дало в міру стабільну напругу на системі запалювання в момент запуску двигуна, коли стартер садить АКБ до 10-8 вольт. З вересня 2014 року цей стабілізатор зарекомендував себе тільки з найкращого боку.

ZAZ ignition


Схему DC-to-DC конвертера люб'язно надав Олександр Lithium (Lithium_@mail.ru).

dc-to-dc konverter

MC34063 -- Step-Up/Down/Inverting Switching Regulator (MC34063A-D.PDF)
Накопичувальний дросель L1 -- бажано мотати літцендратом, тоді менше втрат на нагріванні. В ідеалі, розрахувати дросель  програмою. Але з програмою я не подружився, тому методом псування багато метрів дроту зупинився на 7,5 витках в чашці зовнішнім діаметром 30 мм (без розпізнавальних знаків, НН2000 або НМ2000) емальованим дротом d = 0,5 мм в 6 жил. Як раз в каркас ліг рівненько. Зазор між чашками 0,2 мм (два шари паперу). Так, два зазори, всередині і зовні, бо чашки в оригіналі без зазору. Хрін з тими втратами, але струм в 6 А тримає при вихідній напрузі 18 вольт. Але, схоже, що мій дросель не зовсім справляється. На відео видно, як падає вихідна напруга в момент пуску двигуна-1.
VD2 -- обов'язково діод Шоттки. Використав 63CPQ100. Звичайно, шістидесятиамперний діод не потрібен, але 100 вольт не зашкодить.
VT2 -- IRL540N
R1 -- використав ніхромовий дріт d = 1 mm, довжиною до 3 см. Резистор R1 визначає при якому струмі вимикати заряд дроселя, врешті визначає вихідну потужність. Якщо струм через навантаження буде йти занадто великий, то на цьому резисторі буде таке падіння напруги, що інвертор навіть вмикатися не буде. У моєму випадку, генератор стабільно тримає 18 вольт при струмі 6 А.
Делителем напруги R5-R6 встановлюється поріг 1,25 вольта, при перевищенні якого генератор припиняє роботу. Тобто, як тільки дросель накачав необхідну напругу на C2, робота генератора припиняється.
R2, VD1, VT1 -- допомагають закрити польовий транзистор VT2. Діод VD1 будь-який з робочою частотою більше 100 кГц, 1N4001 підійде.
VT1 - будь-який малопотужний p-n-p транзистор, наприклад, КТ361, КТ3107.

maketka

Зробив на макетці, бо дуже хотілося перевірити в роботі. А потім ліньки було окультурювати, так і засунув в красиву коробочку. Так що зовні не видно страшного монтажу. До стінок металевої коробки через слюдяні прокладки прикручені польовий транзистор і діод Шоттки. Наскільки вони гріються в польових умовах не знаю, принаймні, тієї ж температури, що і всі інші залізяки під капотом. Зовні три контрольних світлодіода. Перший (червоний) - вхідна напруга, другий (зелений) - інформатор про роботу генератора, блимає, коли запускається генератор, третій (білий) - вихідна напруга. Накопичувач C2 - конденсатор 55000 мкФ 30 вольт розміром з банку згущеного молока. За великим рахунком, в такій величезній ємності накопичувача немає потреби, але що було, те і поставив. Для плавної зарядки цього конденсатора зібрав заряджалку на автомобільному реле 24 вольта. Без повильного заряду такі великі ємності підключати небажано, бо від цього їм стає зле, а ще й іскри летять такі, що контакти (реле) приварюються.

zaryad_kond

За розрахунками, поки конденсатор заряджається через лампу 5 W 12 вольт, на конденсаторі зростає напруга. Автомобільне реле на 24 вольта спрацьовує десь при 9 вольтах і коротить лампу. З лампою заряд йде секунд 5-7. Коли в перший раз ставив стабілізатор напруги на борт, лампі не сподобалася напруга 25 вольт, ну, так вийшло, і вона померла. Замінив її на резистор 11 Ом 2 W. Тепер конденсатор заряджається за пару секунд. Те, що на відео білим загоряється і гасне, це контроль, що конденсатор зарядився. 

stab_in_the_car

Тумблер на коробці -- це вмикається навантаження (лампа 28 вольт), для налаштування інвертора на столі.
Змінний резистор -- це R6 за схемою. Практика показала, що він повинен бути прецизійним і бажано герметичним і виносити назовні його не варто. За зиму довелося замінити його тричі. З тих, що знайшлись у засіках, жоден не відрізнявся стабільністю. Та й зараз, залежно від вологості і температури вихідна напруга стабілізатора плаває від 14,0 до 14,4 вольта.

Взагалі, ця штука катається вже півроку. За цей час різних відео записав, як запускається двигун в мороз. Але буквально недавно, з'ясувалося, що на холодну, працювали тільки дві свічки з чотирьох. Під час прогріву двигуна до 30-40 градусів, підключалися інші дві. Коротше, розподільник запалювання з датчиком Холла капітально псував усю картину. Так що, показувати, в яких конвульсіях стартував двигун, просто соромно.

PS. Поки складав сторінку і ліпив відео, прийшов до чудового висновку в деякій марності цього стабілізатора, навіть, якщо він допомагав запустити двигун в мороз на двох свічках. Не те, щоб зовсім ця штука марна, але й особливої користі від неї не дуже багато. Втім, якби не вона, то я б так і не виявив причину відсутності іскри на двох свічках.

----------------------------------

-1 Кілька думок щодо чому стрибає вихідна напруга:
-- дросель не встигає підтримувати необхідну напругу, бо неправильно розрахований, плюс, недостатня потужність магнітопровода, малий зазор, невірна робоча частота інвертора, налаштування проводив при 11 вольтах напруги, а потрібно було при 8 (при 6 вольтах струм піднімався до 8 А при навантаженні лампами стопів, але то було статичне навантаження, і на час, за який інвертор виходив на необхідний режим, не звернув уваги;
-- ємність накопичувального конденсатора занадто велика. З перших обертів стартера просідає вхідна напруга, вся енергія накопичувального конденсатора витрачається на одну-дві іскри. А щоб підзарядити таку величезну ємність, інвертор просто не справляється з навантаженням.

ot7707@gmail.com

http://ole2002.tripod.com/ionizatorView My Stats

1. Дезинформация об Украине. www.stopfake.org
2. Новости. Украина. http://liga.net
3. Онлайн-трансляция с Евромайдана (Майдан незалежності Київ)